Резюме: | „Tai yra politinė Rusijos žinutė JAV ir pačiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui“, – tokių užsienio politikų vertinimų pasigirdo po kruviniausios šiais metais Maskvos balistinių raketų atakos prieš Ukrainos miestą Sumus.
Pasak Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, šis išpuolis parodė, jog Rusija „akivaizdžiai negerbia žmonių gyvybių, tarptautinės teisės ir JAV prezidento D.Trumpo diplomatinių pastangų“, tuo metu Lenkijos užsienio reikalų ministras Radislawas Sikorskis kalbėjo tiesmukiau ir pareiškė, kad Vladimiras Putinas tiesiog tyčiojasi iš D.Trumpo.
Politologas Linas Kojala pastebėjo, kad po šios atakos Europos šalių lyderiai bando pakreipti vyraujantį naratyvą ta linkme, kad tokie Rusijos veiksmai nėra tik brutalumas savaime, bet tuo pačiu ir nepagarbos D.Trumpui demonstravimas, ir tokiu būdu paskatinti D.Trumpą keisti savo politiką Rusijos atžvilgiu.
Tačiau atrodo, kad paties D.Trumpo tokie naratyvai nepaveikia – Rusijos smūgį Sumams pavadinęs „siaubingu“ D.Trumpas teigė išgirdęs, kad rusai „padarė klaidą“.
Profesorius Tomas Janeliūnas pabrėžė, kad JAV administracija nuolat randa pretekstų pateisinti Rusijos elgesį, o Kremliui sekasi manipuliuoti D.Trumpu ir jo komanda.
Anot T.Janeliūno, Vokietija jau supranta, kad turės perimti iniciatyvą iš JAV – būsimasis Vokietijos kancleris po Sumų atakos užsiminė apie ginklą, kurį šalis esą jau būtų pasiruošusi suteikti Ukrainai. Visgi, ar galėtų brutali ataka Verbų sekmadienį pagaliau priversti Europos šalis imtis lyderystės ir ryžtingesnių sprendimų?
|