СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Koha Ditore
Мова:28 (Albanian / shqipe)
Заголовок:

Thaçi thotë se Zaevi i kërkoi falje për “thashethemet e Sputnikut”

Резюме:

Në një bisedë telefonike, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka kërkuar falje presidentit Thaçi, për deklaratat e tij lidhur me shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

Zaevi, në një audio-incizim thotë se presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë, janë marrë vesh për “ndarjen e territoreve dhe ndryshimin e kufijve”.

Sipas tij, plani i Thaçit dhe Vuçiqit, është që “10 komuna në veri të Kosovës t’i jepen Serbisë dhe disa në jug të Serbisë t’i jepen Kosovës”.

E gjithë kjo bisedë, e bërë kinse me ish-presidentin e Ukrainës , Petro Poroshenko, ka qenë pjesë e mashtrimit të dy satiristëve rus.

Në një konferencë për media, Hashim Thaçi, duke cituar bisedën telefonike me kryeministrin maqedonas, tha se Zaevi këto deklarata i ka bërë duke u bazuar në thashetheme dhe dezinformata.

Më tutje, Thaçi bëri të ditur se, muaj me parë, të njëjtit persona kishin tentuar të kenë komunikim edhe me të. Por, siç tha ai, kjo gjë është parandaluar nga zyra e tij.

Këto deklarata, Thaçi i bëri pas takimit lamtumirës me shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou, bashkëpunimin me të cilën e cilësoi të shkëlqyeshëm.

Papadopoulou është pritur në takim edhe nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, dhe politikanë tjerë në Kosovë.

Посилання:https://www.koha.net/arberi/173571/thaci-thote-se-zaevi-i-kerkoi-falje-per-thashethemet-e-sputnikut/
google translate:  переклад
Дата публікації:11.07.2019 20:03:56
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):Arbëri
Додано:11.07.2019 21:04:01
Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014