Az érdekegyeztető tanács ma megvitatta a gazdasági minisztérium által tegnap nyilvánosságra hozott intézkedéscsomagot, de sem a munkaadók, sem a szakszervezetek nem ezt várták. Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszter ma az érdekegyeztető tanács elé vitte a hetek óta halasztgatott gazdaságélénkítő csomagot. Ő maga is elismerte, hogy a munkaadók ennél sokkal többet vártak, de a kormány csak ősszel hajlandó tárgyalni az adó és járulékcsökkentő intézkedésekről. „A pénzügyminisztérium június 17-re és június 24-re vár, amikor nyilvánosságra hozzák a makrogazdasági, valamint az adó- és járulékbevételi előrejelzéseket” – mondta a tanács ülése után a miniszter a TASR szerint. A kormány ezekre az előrejelzésekre vár, ezek alapján lehet majd tervezni az adó és járulékcsökkentő intézkedéseket. Saková most mintegy 49 olyan intézkedést mutatott be, amelyek szerinte segíthetik a gazdaságot. De ezek közül is csak 11 esetében készült el a törvényszöveg, hat már a parlamentben van, a továbbiak viszont még csak elképzelésként, egyfajta tervként szerepelnek a kormányhatározatban. A munkaadók és a szakszervezetek is csalódottak Rastislav Machunka azt kifogásolja, hogy a legtöbb intézkedés még csak terv, amit majd a kormány kidolgoz. „Nulla, egy kerek nulla” – értékelte megtárgyalt csomag várható hatását gazdasági növekedésre a munkaadók szövetségének (AZZZ) elnöke a Sme napilap szerint. A bemutatott változtatások nem fogják jelentősen befolyásolni a cégek működését sem. Az AZZZ szerint ez a csomag „a cégek gazdálkodására nézve mérhetetlen hatású” lesz. A gazdasági minisztérium a közzétett törvénycsomagban a vállalkozói környezet költségeinek jövő évi csökkenését összesen nagyjából 11 millió euróra számszerűsítette. A pénzügyi teher közvetlenül csak hárommillió euróval csökken, mégpedig az áramra, a szénre és a földgázra kivetett jövedéki adó kulcsának módosítása következtében. További 7,6 millió eurót a cégek az adminisztratív terhek csökkentésével takaríthatnának meg. Machunka azt mondja, hogy a 38 intézkedésből álló lista csalódást keltő. Szerinte a munkáltatók képviselői több száz intézkedést terjesztettek a tárca elé, amiből szinte semmit sem vett át a saját csomagjába.Elégedetlenek a szakszervezetek is. „A júniusi prognózisokra való várakozás és a költségvetés szeptemberi összeállítása értékes idő elvesztegetése” – állítja Monika Uhlerová, a KOZ elnöke. Az érdekegyeztető tanács képviselői és a szakértők is azt mondják, hogy az adó- és járulékterhek csökkentése nélkül nem lehet jelentősebb gazdasági növekedésre számítani. A munkáltatókat elsősorban a tranzakciós adó zavarja, amelyet szerintük el kellene törölni. „Szlovákiának ma nincs szüksége további elemzésekre, stratégiákra és háttéranyagokra. Szlovákiának döntésekre van szüksége” – mondta Tibor Gregor, a Klub 500 ügyvezető igazgatója. Kapcsolódó cikkünk Pozsony | Denisa Saková gazdasági miniszter csomagját már bírálták a munkaadók, délután tárgyalja az érdekegyeztető tanács. Az ellenzék szerint ez csak egy „választási plakát", nem valós segítségnyújtás a gazdaságnak. A Denisa Saková (Hlas) vezette gazdasági minisztérium hosszú halogatás után hétfőn este közzétette a szlovák gazdaság növekedését támogató intézkedéscsomagot, amellyel már ma délután foglalkozik a háromoldalú érdekegyeztető tanács. Az intézkedések érintik például a villamos energia árát, a Modernizációs Alap felhasználását, a bürokrácia csökkentését, valamint az energiaigényes vállalatok számára az emissziós kvóták értékesítéséből származó bevételekből biztosított pénzügyi csomag növelését. Valamennyi változtatás egy törvényjavaslat részét képezi. A kormány tehát kevesebb mint 24 órát hagyott a gazdasági szereplőknek arra, hogy áttanulmányozzák és véleményezzék a csomagot. Ráadásul ennek bemutatását Robert Fico már hetekkel ezelőtt ígérte, de ez folyamatosan késett. A most bemutatott törvényt várhatóan szerdán már tárgyalja is a kormány, majd gyorsított eljárásban terjesztik a parlament elé. Habár a kormány eredetileg csak olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyek nem érintik a központi költségvetést, enyhén csökken a villamos energia áfája is a vállalkozások számára. „Az intézkedéscsomag, csökkenti a vállalkozói szektor költségeit, mérsékli a villamos energiára kivetett jövedéki adót, valamint egyszerűsíti vagy megszünteti a vállalkozások egyes bejelentési és adminisztratív kötelezettségeit” – közölte a gazdasági minisztérium az új jogszabály előterjesztési jelentésében, közölte a TASR állami hírügynökség. A munkaadók szerint a csomag túl lassan készült el, és sokkal soványabb, mint ahogyan a kormány ígérte. „Az intézkedéscsomag először 150, majd 90, legutóbb 50 intézkedést ígért, most viszont csak 38 általános javaslatot kaptunk konkrét határidők nélkül” - kommentálta a nyilvánosságra hozott csomagot Rastislav Machunka, a munkaadók szövetségének (AZZZ) elnöke a Denník N szerint. Szerinte a csomag azt mutatja, hogy a kormány egyáltalán nem érti, milyen súlyos helyzetben van a szlovák gazdaság. KDH: ez csak egy választási plakátAz ellenzék szerint a kormány gazdaságélénkítő intézkedéseinek javaslata nagyon kevés konkrétumot tartalmaz, a KDH egyszerűen csak „választási szórólapnak” nevezte a dokumentumot. A PS szerint az intézkedések gyengék, inkompetensek és későn érkeznek.„Vannak benne olyan intézkedések is, amelyek ugyan nem ártanak, de nem is segítenek semmin. Ez nem valódi segítség” – jelentette ki Štefan Kišš, a Progresszív Szlovákia parlamenti képviselője. Azt kérdezte, miért ilyen javaslat született fél év egyeztetés és titkolózás után.A kormány „csak apró kozmetikai változtatásokat kínál, és számos intézkedés esetében csupán azt tűzi ki feladatul, hogy azokat őszig vagy az év végéig elemezze, illetve megvizsgálja” – jelentette ki Milan Majerský, a KDH elnöke.Az SaS szerint a kormány növekedésélénkítő csomagot ígért, de a bemutatott dokumentum csak minimális tényleges segítséget tartalmaz. „Ez csak egy próbálkozás arra, hogy kipipálják a feladatot valós tartalom nélkül” - jelentette ki Marián Viskupič, a párt parlamenti képviselője. Regionális fejlesztési alapot hoznának létreAz energetika területén a gazdasági minisztérium javasolja annak elemzését, hogy megfelelő-e a rendszer működtetéséért és a rendszerszolgáltatásokért fizetendő díjak beállítása. Javasolja továbbá a Modernizációs Alapból származó források növelését az átviteli és elosztóhálózat korszerűsítésére, valamint annak megvizsgálását, hogy az állami tulajdonban lévő forrásokból származó villamos energia felhasználható-e az ipar számára. Ehhez a csomaghoz tartozik az is, hogy növelnék az Környezetvédelmi Alapból a szén-dioxid közvetett költségeinek kompenzálására szolgáló támogatási rendszer forrásait. A beruházásokat az anyag szerint támogatná például a Szlovák Regionális Fejlesztési Alap létrehozása, a régiók számára szolgáló Innovációs Alap felállítása, valamint a kiemelten innovatív projekteknek nyújtott granttámogatás. A pénzügyminisztériumnak szeptember végéig meg kellene vizsgálnia, miként lehetne vonzóbbá tenni Szlovákia adó- és értékcsökkenési politikáját, illetve hogyan lehetne növelni és rugalmasabbá tenni a kutatás-fejlesztésre vonatkozó szuperlevonást. A javasolt intézkedések további pontjai közé tartozik például az elavult szlovák műszaki szabványok felülvizsgálata, a munkavédelem – azaz a munkahelyi biztonság és egészségvédelem – rendszerszintű felülvizsgálata és deregulációja, valamint a kis mennyiségű hulladék kezeléséhez kapcsolódó adminisztratív nyilvántartás egyszerűsítése. Ide tartozik továbbá az adminisztratív terhek csökkentése a közönséges, illetve alacsony kockázatú projektek esetében az egyéb hulladékok kezelésére és feldolgozására szolgáló berendezések területén. A vállalkozóknak segítséget jelenthetne az is, hogy csökkentenék a Statisztikai Hivatallal szembeni kötelezettségek elmulasztása miatt kiszabható szankciót.
Pozsony | Denisa Saková gazdasági miniszter csomagját már bírálták a munkaadók, délután tárgyalja az érdekegyeztető tanács. Az ellenzék szerint ez csak egy „választási plakát", nem valós segítségnyújtás a gazdaságnak. A Denisa Saková (Hlas) vezette gazdasági minisztérium hosszú halogatás után hétfőn este közzétette a szlovák gazdaság növekedését támogató intézkedéscsomagot, amellyel már ma délután foglalkozik a háromoldalú érdekegyeztető tanács. Az intézkedések érintik például a villamos energia árát, a Modernizációs Alap felhasználását, a bürokrácia csökkentését, valamint az energiaigényes vállalatok számára az emissziós kvóták értékesítéséből származó bevételekből biztosított pénzügyi csomag növelését. Valamennyi változtatás egy törvényjavaslat részét képezi. A kormány tehát kevesebb mint 24 órát hagyott a gazdasági szereplőknek arra, hogy áttanulmányozzák és véleményezzék a csomagot. Ráadásul ennek bemutatását Robert Fico már hetekkel ezelőtt ígérte, de ez folyamatosan késett. A most bemutatott törvényt várhatóan szerdán már tárgyalja is a kormány, majd gyorsított eljárásban terjesztik a parlament elé. Habár a kormány eredetileg csak olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyek nem érintik a központi költségvetést, enyhén csökken a villamos energia áfája is a vállalkozások számára. „Az intézkedéscsomag, csökkenti a vállalkozói szektor költségeit, mérsékli a villamos energiára kivetett jövedéki adót, valamint egyszerűsíti vagy megszünteti a vállalkozások egyes bejelentési és adminisztratív kötelezettségeit” – közölte a gazdasági minisztérium az új jogszabály előterjesztési jelentésében, közölte a TASR állami hírügynökség. A munkaadók szerint a csomag túl lassan készült el, és sokkal soványabb, mint ahogyan a kormány ígérte. „Az intézkedéscsomag először 150, majd 90, legutóbb 50 intézkedést ígért, most viszont csak 38 általános javaslatot kaptunk konkrét határidők nélkül” - kommentálta a nyilvánosságra hozott csomagot Rastislav Machunka, a munkaadók szövetségének (AZZZ) elnöke a Denník N szerint. Szerinte a csomag azt mutatja, hogy a kormány egyáltalán nem érti, milyen súlyos helyzetben van a szlovák gazdaság. KDH: ez csak egy választási plakátAz ellenzék szerint a kormány gazdaságélénkítő intézkedéseinek javaslata nagyon kevés konkrétumot tartalmaz, a KDH egyszerűen csak „választási szórólapnak” nevezte a dokumentumot. A PS szerint az intézkedések gyengék, inkompetensek és későn érkeznek.„Vannak benne olyan intézkedések is, amelyek ugyan nem ártanak, de nem is segítenek semmin. Ez nem valódi segítség” – jelentette ki Štefan Kišš, a Progresszív Szlovákia parlamenti képviselője. Azt kérdezte, miért ilyen javaslat született fél év egyeztetés és titkolózás után.A kormány „csak apró kozmetikai változtatásokat kínál, és számos intézkedés esetében csupán azt tűzi ki feladatul, hogy azokat őszig vagy az év végéig elemezze, illetve megvizsgálja” – jelentette ki Milan Majerský, a KDH elnöke.Az SaS szerint a kormány növekedésélénkítő csomagot ígért, de a bemutatott dokumentum csak minimális tényleges segítséget tartalmaz. „Ez csak egy próbálkozás arra, hogy kipipálják a feladatot valós tartalom nélkül” - jelentette ki Marián Viskupič, a párt parlamenti képviselője. Regionális fejlesztési alapot hoznának létreAz energetika területén a gazdasági minisztérium javasolja annak elemzését, hogy megfelelő-e a rendszer működtetéséért és a rendszerszolgáltatásokért fizetendő díjak beállítása. Javasolja továbbá a Modernizációs Alapból származó források növelését az átviteli és elosztóhálózat korszerűsítésére, valamint annak megvizsgálását, hogy az állami tulajdonban lévő forrásokból származó villamos energia felhasználható-e az ipar számára. Ehhez a csomaghoz tartozik az is, hogy növelnék az Környezetvédelmi Alapból a szén-dioxid közvetett költségeinek kompenzálására szolgáló támogatási rendszer forrásait. A beruházásokat az anyag szerint támogatná például a Szlovák Regionális Fejlesztési Alap létrehozása, a régiók számára szolgáló Innovációs Alap felállítása, valamint a kiemelten innovatív projekteknek nyújtott granttámogatás. A pénzügyminisztériumnak szeptember végéig meg kellene vizsgálnia, miként lehetne vonzóbbá tenni Szlovákia adó- és értékcsökkenési politikáját, illetve hogyan lehetne növelni és rugalmasabbá tenni a kutatás-fejlesztésre vonatkozó szuperlevonást. A javasolt intézkedések további pontjai közé tartozik például az elavult szlovák műszaki szabványok felülvizsgálata, a munkavédelem – azaz a munkahelyi biztonság és egészségvédelem – rendszerszintű felülvizsgálata és deregulációja, valamint a kis mennyiségű hulladék kezeléséhez kapcsolódó adminisztratív nyilvántartás egyszerűsítése. Ide tartozik továbbá az adminisztratív terhek csökkentése a közönséges, illetve alacsony kockázatú projektek esetében az egyéb hulladékok kezelésére és feldolgozására szolgáló berendezések területén. A vállalkozóknak segítséget jelenthetne az is, hogy csökkentenék a Statisztikai Hivatallal szembeni kötelezettségek elmulasztása miatt kiszabható szankciót.
Jozef Ráž közlekedési miniszter független jelöltként indul a pozsonyi főpolgármester-választáson. Jelöltségét korábban már a kormánykoalíció valamennyi pártja támogatásáról biztosította. „Pozsonyban nőttem fel, és itt nevelkednek a gyermekeim is. Nem mindegy számomra, hogyan néz ki a város, és milyen lesz a jövőben” – jelentette ki Ráž. Hozzátette: szerinte a fővárosnak nincs szüksége újabb ideológiai csatározásokra, politikai vitákra és állandó pártharcokra. Mint mondta, a jelöltségéről saját elhatározásából döntött.Ráž jelenleg Robert Fico kormányának közlekedési minisztere, tisztségét a Smer jelöltjeként tölti be.Prioritásai közé tartozik a közlekedés javítása, a lakásépítés felgyorsítása és a közbiztonság erősítése.„Saját elhatározásomból indulok független jelöltként, és semmilyen párt érdekében nem kandidálok, még kevésbé valaki ellen” – jelentette ki. Hozzátette, hogy kampányát egyetlen politikai párt sem fogja anyagilag támogatni, azt saját forrásból kívánja finanszírozni. Elmondása szerint kampánya tárgyszerű és kulturált lesz.Miniszteri tisztségével kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben megnyerné a választást, a tárca élén hátralévő egy évre a jelenlegi államtitkár lehetne az egyik lehetséges utódja. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy esetleges utódjának kijelölése nem az ő hatáskörébe tartozik.Többen is bejelentették indulásukatAz önkormányzati választáson újabb mandátumért indul a jelenlegi főpolgármester, Matúš Vallo, akit a Team Bratislava, a Progresszív Szlovákia (PS), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a Demokraták támogatnak.A főpolgármesteri posztért indul továbbá Martin Winkler pozsonyi városi és megyei képviselő, a Dunaj párt jelöltje, valamint Dana Čahojová, Karlova Ves hosszú ideig hivatalban lévő polgármestere, aki függetlenként méreti meg magát.A jelöltek között szerepel még Miroslav Heredoš és Ľubomír Geci, akik szintén függetlenként indulnak, valamint Zuzana Šubová, a Kalózpárt elnöke. (tasr, dennikn) Kapcsolódó cikkünk Matúš Vallo újra jelölteti magát a pozsonyi főpolgármesteri posztra az október 24-i önkormányzati választásokon. A jelöltségét széles koalíció támogatja: saját pártja, a Team Bratislava mellett a Progresszív Szlovákia, az SaS, és a Demokraták is az ő megválasztását támogatják. Ma bejelentette újraindulását Juraj Droba (SaS) is a pozsonyi megyeelnöki posztért. Őt ugyanez a koalíció támogatja majd az őszi választásokon. Eddig három párt, a PS, az SaS és a Team Bratislava alkotta koalíció támogatta mindkettőjüket, az idei választáson csatlakozik hozzájuk a Demokraták. Vallo szerint a koalíció szélesítésével azt mutatják, hogy a demokratikus pártok képesek összefogni. „Bízom benne, hogy ezek a pártok benne lesznek majd a következő kormányban is” – jelentette ki Vallo, aki már a második ciklusát tölti a főpolgármesteri székben. A legfontosabb feladatának a tömegközlekedés fejlesztését és a biztonság erősítését tartja a fővárosban. A koalíció együtt indul a pozsonyi városrészekben, és a koalíció közös jelölteket indít az önkormányzati képviselői helyekért is.
Matúš Vallo újra jelölteti magát a pozsonyi főpolgármesteri posztra az október 24-i önkormányzati választásokon. A jelöltségét széles koalíció támogatja: saját pártja, a Team Bratislava mellett a Progresszív Szlovákia, az SaS, és a Demokraták is az ő megválasztását támogatják. Ma bejelentette újraindulását Juraj Droba (SaS) is a pozsonyi megyeelnöki posztért. Őt ugyanez a koalíció támogatja majd az őszi választásokon. Eddig három párt, a PS, az SaS és a Team Bratislava alkotta koalíció támogatta mindkettőjüket, az idei választáson csatlakozik hozzájuk a Demokraták. Vallo szerint a koalíció szélesítésével azt mutatják, hogy a demokratikus pártok képesek összefogni. „Bízom benne, hogy ezek a pártok benne lesznek majd a következő kormányban is” – jelentette ki Vallo, aki már a második ciklusát tölti a főpolgármesteri székben. A legfontosabb feladatának a tömegközlekedés fejlesztését és a biztonság erősítését tartja a fővárosban. A koalíció együtt indul a pozsonyi városrészekben, és a koalíció közös jelölteket indít az önkormányzati képviselői helyekért is.