СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Kiemelték a jéghasadékból Ondrej Húserka holttestét a Himalájában

Резюме: Kiemelték a jéghasadékból Ondrej Húserka holttestét a Himalájában
Vataščin Péter
Kathmandu |

A múlt héten szerencsétlenül járt 34 éves szlovák alpinista holttestét négy nepáli serpa emelte ki a Lantang Lirung (7234 m) keleti fala alatti jéghasadékból.

A holttest kiemeléséről szóló hírt a Marek Holečekék expedícióját is menedzselő 14 Summits Expedition társaság vezetője, Subin Thakuri közölte csütörtökön. Mint írta, a jéghasadék rendkívül mély volt, ám Pemba Gelje Sherpa, Chhiring Sherpa, Kusang Sherpa és Prakash Sherpa munkájának, ill. a Altitute Heli-cap Bibek és a Easy Heli Service által üzemeltetett helikopter személyzetének hála sikerült elvégezniük a feladatot.

A JAMES Szlovák Hegymászó Szövetség információi szerint csütörtök reggel végződött a két napig tartó mentés, amelyet a család és Húserka barátnőjének kérésére végeztek el a nepáliak. 

„Az első nap sikerült a szerencsételnség helyszínén kirakni a mentőcsapatot, amelyek leereszkedtek a hasadékba a holttest után kutatva. Ez az első napon sikertelen volt, a nepáli csapat viszont nagy elszántságról tett tanúbizonyságot, s a helyszínre visszatérve másnap reggel sikeresen befejezték az akciót"

– áll a JAMES közleményében. 

Marek Holeček is köszönetet mondott a serpák munkájáért. 

„Tudom, hogy nagyon összetett volt és nagy kihívást jelentett. Örülök, hogy mindenki, aki résztvett Ondra testének kiemelésében, jól van“ 

– írta a cseh alpinista.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Ondrej Húserka és Marek Holeček kettőse új útvonalat mászott a nepáli Langtang Lirung keleti falán. Az év egyik legfontosabb magashegyi teljesítménye azonban tragédiával végződött. Október 31-én, már ereszkedés közben Húserka lezuhant, majd eltűnt egy jéghasadék mélyén. Holeček leereszkedett hozzá, de már nem tudott rajta segíteni, s a szlovák hegymászó a karjai között halt meg. A cseh alpinista végül önállóan jutott le a hegyről. A holttest megkeresését napokig hátráltatta a rossz idő, ill. a hegyen uralkodó veszélyes körülmények.

Kapcsolódó cikkünk
Kathmandu |

Október 31-én ereszkedés közben Nepálban lezuhant, majd társa karjai között meghalt a szlovák alpinizmus egyik legjelentősebb fiatal képviselője, a 34 éves Ondrej Húserka. Ő és a cseh Marek Holeček az azt megelőző napokban a világon elsőként alpesi stílusban megmászták Langtang Lirung (7234 m) keleti falát.

A két alpinista október 30-án 11.00-kor érte el a hegycsúcsot, majd csaknem három napig nem lehetett hallani róluk semmit. Ez nem feltétlenül jelent rosszat az alpinizmusban, hiszen a mászók ilyenkor rendszerint már igen fáradtan az ereszkedésre összpontosítanak, de mással is számolni lehet (pl. hogy lemerült, elveszett vagy megsérült a kommunikációs eszközük).

Rossz hírek...

A csendet november 2-án reggel Húserka hozzátartozóinak segélykérései törték meg: az angolul keringő Facebook-bejegyzések arról szóltak, hogy Ondrej Húserka jéghasadékba esett, s miután Holeček nem tudott vele kapcsolatot létesíteni, egyedül levonult a hegyről. Húserka családja ezért olyan, Nepálban tartózkodó alpinistákat keresett, akik helikopter segítségével szlovákiai idő szerint szombatról vasárnapra virradó éjjel a helyszínen megpróbálkozhatnának a mászó esetleges mentésével. Két világklasszis ukrán alpinista, Mikita Balabanov és Mikhajlo Fomin önként jelentkeztek az akcióra. A cikk írásakor még nem világos, hogy ők vagy mások végül megpróbálkoztak-e a szlovák mászó megtalálásával.

...és még rosszabb hírek

Szombat koraeste aztán a már Kathmanduban tartózkodó Marek Holeček hosszú és megrázó Facebook-posztban számolt be a tragédiáról. Mint írta, október 31-én délután négy óra körül ereszkedés közben a jégbe fúrt stand az ő súlyát még elbírta, Húserkáét azonban már nem. Zuhanás közben elnyelte őt egy jéghasadék. Holeček hallotta a segélykiáltását, és jelentős kockázatot vállalva azonnal lemászott hozzá a hasadék mélyére, ahol azonban nem volt fény, s kezdetben koromsötétben kellett dolgoznia, ám végül megtalálta társa fejlámpáját. 

Mintegy két órán keresztül küzdött azért, hogy a nagyjából fejjel lefelé beszorult, még tudatánál lévő Húserka kiszabaduljon a jég fogságából. Amikorra azonban ez sikerült, a szlovák alpinista már nagyon rossz állapotban volt, nyilvánvalóan számos sérülést szerzett esés közben. Holeček megállapította, hogy valószínűleg súlyos gerincsérülést szenvedett, hiszen nem érezte a lábait, a kezeit pedig nem tudta mozgatni. Végül néhány óra alatt a szó szoros értelmében a karjai között halt meg. Noha rövidesen elkezdték keresni őket, Holeček a következő nap egyedül jutott el a hegy lábánál levő faluba.

Mit másztak meg?

A 7234 méter magas Lantang Lirung a nepáli Himalája egyik olyan, nem 8000-es hegye, amelynek szinte mindegyik oldala különös kihívást jelent az alpinisták számára. Csupán 1978-ban mászták meg először. 2009-ben már történt itt egy tragédia: az egyik legjelentősebb szlovén alpinista, Tomaž Humar halt meg a déli falon, miközben megpróbált azon egyedül feljutni.

Marek Holeček és társai október elején érkeztek meg a hegyhez, hogy annak a még nem megmászott, két és fél kilométer magas keleti falán jussanak fel a csúcsra. Első próbálkozásukat a rossz időjárás és a falon uralkodó veszélyes körülmények meghiúsították – ekkor még hárman próbálkoztak, Ondra Mrklovskýval kiegészülve. Hosszú várakozást követően október 25-én aztán Húserkával párban beszálltak a falba, amelyről még ekkor is kisebb lavinák, kőtörmelékek hullottak alá, de már nem voltak folyamatos életveszélynek kitéve. Holeček rendszeresen közölt beszámolói szerint jól haladtak, Húserka pedig remekül teljesített az előmászásban.

28-án jutottak el a csúcsgerinc alá. Eddigre érthető módon már nagyon sokat kivett belőlük a szűz és nagyon technikás falon való mászás. A következő nap azonban hiába jutottak túl a keleti falon, a gerincen ugyanis cukorszerű hóban kellett csigalassúsággal haladniuk, hogy egy ötödik bivakolásra kényszerüljenek a csúcs alatt. Azt végül másnap 11.00-kor érték el, majd innentől számítva következett az „információcsend“, hogy aztán sorban érkezzenek a nyomasztó hírek...

Részben a tragédia miatt is egyelőre még nem lehet tudni, milyen nehézségű az útjuk (itt pl. a sziklán és jégen való feljutás szakaszokra bontott nehézségi fokozataira kell gondolni). Ettől függetlenül 

a páros jó eséllyel számíthatott rá, hogy a teljesítményükért akár meg is kaphatják a nemzetközileg a legmagasabb szintű alpinista díjnak számító Arany Jégcsákányt (Piolets d'Or). Mászásuk a tragédia nélkül is vezető hírnek számított volna.

Cseh-szlovák páros

Marek Holeček neve sokaknak ismerős lehet Szlovákiában is, hiszen a cseh sportoló aktív előadó, szerző és médiaszemélyiség. A 49 éves alpinista az ezredforduló óta mászik nemzetközileg is jelentős új magashegyi útvonalakat szinte a világ minden szegletében. Ezeket a mászásokat mind az ún. alpesi stílusban teljesítette, ami többek között azt jelenti, hogy a mászók minimális felszereléssel, önellátóan, kiépített táborláncok és pótlólagos oxigén nélkül, minél gyorsabban mozognak a hegyeken. Teljesítményeiért – társaival együtt – már kétszer is megkapta az Arany Jégcsákányt: 2018-ban a Gasherbrum I (8080 m), 2020-ban pedig a Chamlang (7319 m) új útvonalakon való megmászásaiért.

Az 1990-ben született, nemsói (Nemšová) Ondrej Húserka 2011 óta jegyzett jelentős megmászásokat, az elmúlt években pedig különösen fontosak voltak a patagóniai (Dél-Amerika) teljesítményei. A szlovák alpinisták azon fiatal nemzedékéhez tartozott, akik az elmúlt időszakban nemzetközileg is jelentős szinten művelték a szikla-, jég- és hegymászást. Kétségtelen, hogy halála ellenére a Langtang Lirung keleti falán való feljutás a valaha volt egy legjelentősebb szlovák himalájai teljesítmények között lesz nyilvántartva. 

Посилання:https://ujszo.com/sport/kiemeltek-a-jeghasadekbol-ondrej-huserka-holttestet-a-himalajaban
google translate:  переклад
Дата публікації:07.11.2024 11:59:37
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:07.11.2024 13:02:11




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014