Американський блогер "радить" українцям відмовитися від козацької спадщини
25.11.2014 21:15:41
Автор:
valeriy.drotenko
Американський блогер "широкого профілю" з російським прізвищем - Ніколас Козлоф (на фото), - котрий досі спеціалізувався на Латино-Американській тематиці, вирішив раптом написати про Україну: вочевидь, на цей вчинок його надихнула поїздка до нашої країни, після якої він без зайвих вагань завважав себе експертом у т.ч. і з неї.
Певна річ, повз його пильне око не могло не пройти широке використання та популярність козацької символіки. Однак, пропустивши "знання", котрі він під час поїздки почерпнув із розмов з випадковими людьми, що сформувало (цілком природню для початкового етапу вивчення будь-якої досі невідомої тобі країни) мішанку, з якою у внутрішнє протиріччя вступили російські "казаки", що їх Путін рясно навербував для "повернення" Новоросії/Криму.
Висновком стала порада українцям відмовитися й забути про козацьку сторінку своєї історії взагалі: особливо, якщо згадати, що під час Хмельниччини (котру він чи то сплутав, чи то змішав у одну подію з Коліївщиною, вийнявши обидві з контексту) було вирізано купу євреїв. Подробиці, котрі він наводить шокують - виявляється, євреїв примушували "власноруч рити собі могили, і садисти-козаки ховали в них заживо цілі сім'ї, разом з дітьми й жінками".
Неозброєним оком проглядається прихована замовність статті: чекаю-не дочекаюся "розвитку думки" іншим "блогером", котрий поставить козаків у один ряд з СС-івцями чи наглядачами гітлерівських концтаборів, і т.д.
Поза сумнівом, ставлення до козацької спадщини має бути переглянуто, однак це справа України та її істориків, у будь-якому разі - фахових істориків, котрі спираються на дані досліджень, а не випадкових писак, що йдуть в фарватері поширених стереотипів та історичних міфів. Зокрема, я був би приємно враженим, якби пан Козлоф спирався на твори Липинського чи Омеляна Пріцака (обидва критично і без зайвої ідеалізації ставилися до козаччини та давали їй належну оцінку), однак ці люди неабияк знали Україну - останній є визнаним істориком світового рівня, з колосальною спадщиною.